Výběr klimatizace

Klimatizace se postupně stávají nedílnou součástí našich domovů. Strach ze špatného výběru je ale pro mnoho lidí velkou překážkou v jejím pořízení. Společně se proto podíváme na nejdůležitější aspekty této problematiky. 

 

Účel

Jako první bychom se měli rozmyslet, k jakému účelu budeme klimatizaci využívat. Primárním účelem je samozřejmě ochladit prostor, který zvládnou základní modely klimatizací. Při výběru se ale můžeme setkat i s modely, které nejen ochlazují, ale i vytápí. Jedná se o princip tepelného čerpadla vzduch-vzduch, které šetří energii. Takové vytápění klimatizací, při výběru kvalitní a úsporné varianty, nám může na topení ušetřit i několik tisíc ročně. Další důležitou funkcí klimatizací může být čištění a úprava vzduchu. U některých modelů se setkáme se zdravotními filtry, jako například filtry s ionty stříbra pro eliminaci bakterií a mikroorganismů, se zeleným čajem, který zatočí s tabákovým kouřem a alergici zase ocení filtr s aktivním uhlím, který účinně bojuje s pyly a prachem.

 

Výkon

Důležitým parametrem je výkon klimatizační jednotky. Ten volíme podle toho, jak velkou místnost chceme ochladit, zpravidla se udává v m³. Mezi další faktory patří účel místnosti, orientace na světovou stranu, intenzita záření a přítomnost tepelných zdrojů. Pro ložnici standardní velikosti orientovanou na sever bude dostačující výkon 2.5kW. Pokud bychom chtěli ochladit kuchyň stejné velikosti, s orientací na jih a velkým prosvětleným oknem, bude potřeba vyšší výkon. Doporučení, pro objem klimatizovaného prostoru, je na našich stránkách bráno jako pro místnost s průměrným zatížením. Pokud tedy chcete klimatizovat nebo vyhřívat místnost, o které se domníváte, že je svým zatížením atypická nebo se blíží tomuto limitu (ať už směrem k maximu nebo minimu), poraďte se s námi.

 

Hlučnost

Pokud chcete klimatizaci v místnosti určené pro spánek, tak zde bude důležitým faktorem její hlučnost. Volte proto jednotky, které mají tichý spánkový režim. Klimatizace jede na omezený provoz, který je dostačující na udržení teploty v místnosti. Uvedená tabulková hlučnost přístroje je vždy pro její maximální chod nebo funkci Turbo, kdy dojde k rychlému ochlazení prostoru a jednotka po tuto dobu běží na nejvyšší možný výkon. V běžném provozu klimatizace dosahuje nižší hlučnosti a v případě, dnes již standardních plastových oken, venkovní jednotku ani neuslyšíte.

 

Cena

Na cenu se díváme snad každý, jsou ovšem situace, kdy je vhodné, si hned ze začátku připlatit. Investice se nám totiž časem vrátí. Koupě klimatizace je právě takovou situací, kdy se vyplatí nešetřit. Klimatizační sestavu plánujeme používat několik let a proto doporučujeme investovat do kvalitní jednotky s odbornou montáží. Důležitým bodem je také pravidelná údržba klimatizace, kterou určitě nezanedbávejte, ale tomuto tématu se budeme věnovat již v dalším článku.

 

Pokud si nadále nejste jisti Vaším výběrem, rádi Vám pomůžeme. Prosím použijte tento odkaz.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.