Pravidelný servis

Pro správnou funkci a dlouhou životnost Vaší klimatizace je důležitá její pravidelná údržba. Co si můžeme udělat doma sami, a co je lepší nechat na odborníkovi? Společně se na to podíváme.

 

Jak často servis probíhá a co je jeho součástí?

Klimatizační sestava by měla projít pravidelnou údržbou od odborníka jednou ročně. Pokud klimatizací jen chladíme v horkých dnech, je dobré nechat si jednotky zkontrolovat před sezónou, tj. v průběhu jara. Pokud budeme klimatizací i přitápět, doporučujeme, nechat klimatizaci servisovat před topnou sezónou, tj na podzim. V tomto období je největší zátěž na čerpadlo klimatizace a mělo by být dobře připraveno. 

Servis probíhá jak u vnitřní tak u venkovní jednotky. Ve vnitřní jednotce technik umyje a vydezinfikuje filtry a dále vyčistí výparník silným dezinfekčním roztokem. Zkontroluje a vyčistí elektroniku a prověří utěsnění spojů měděného potrubí vedoucí chladivo. Venkovní jednotka bude chemicky vyčištěna aktivní pěnou a propláchnuta vodou. Proběhne kontrola elektrických rozvodů, těsnosti všech spojů a dezinfekce odpadu. Celý proces zpravidla netrvá déle než 1 hodinu.

 

Co si můžeme udělat sami?

Na některé práce není potřeba volat odborníka, ale můžeme si, s jistou dávkou zručnosti, udělat sami. Údržbu provádíme vždy u vypnutých přístrojů! Obě jednotky udržujeme v čistotě a pravidelně utíráme prach z vnějšího krytu. U vnitřní jednotky můžeme otevřít poklop, filtry vyjmout a propláchnout tekoucí vodou. Necháme je řádně proschnout, než je umístíme zpět. U venkovní jednotky můžeme zkontrolovat lamely na její zadní straně. V případě znečištění jemným smetáčkem vymeteme prach a nečistoty. Pohyb smetáčku je vždy po směru lamel, tedy vertikálně. V případě zhoršeného přístupu necháme tuto práci na technikovi. Lamely jsou totiž velmi křehké a mohli bychom je snadno poničit.

 

Mimo pravidelnou údržbu voláme technika pokaždé, když je narušený běžný chod klimatizační sestavy (zápach, zvýšená hlučnost, nízká chladivost,..). V letních měsících jsou technici zpravidla více vytíženi. Nenechávejte proto servis na poslední chvíli a připravte se předem. 

 

Pro objednávku servisu od Klimatizace Lengál prosím použijte tento odkaz.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.