Jak funguje klimatizace?

Dnes si vysvětlíme, jak vlastně fungují klimatizační soustavy a kde se bere chlad nebo teplo, kterým vzduch v místnosti upravujeme. 

Hlavní části klimatizace jsou kompresor, dva tepelné výměníky (kondenzátor a výparník) a expanzní ventil. Jak tyto komponenty dohromady pracují? 

 

Chlazení

Kompresor stlačí chladivo, které je v důsledku stlačování zároveň zahříváno. Stlačené chladivo o vysoké teplotě putuje do tepelného výměníku ve venkovní jednotce, kde dojde ke zkondenzování chladiva a výměně tepelné energie s okolním vzduchem. Díky tomu vlastně venkovní jednotka topí. Chladící kapalina je přivedena potrubím do vnitřní jednotky přes expanzní ventil, za kterým je prudce snížen její tlak a tím i její teplota. Na tepelném výměníku vnitřní jednotky si chladivo vyměňuje teplotu se vzduchem uvnitř místnosti. Tím odebírá nechtěné teplo z místnosti. Chladivo je přivedeno do kompresoru a celý postup se opakuje.

 

Vytápění

Některé klimatizace umí pracovat i v opačném směru. Přivádí tedy teplo do místnosti a chlad odvádějí venkovní jednotkou do okolí. Jedná se o princip tepelného čerpadla vzduch-vzduch, který poskytne až 3x více teplotního výkonu oproti klasickému elektrickému topení při stejném příkonu. V naší republice je topení klimatizací jen málo využíváno, přestože se jedná o ekonomicky i energeticky efektivní způsob vytápění. Zároveň patří mezi nejekologičtější způsoby topení vůbec a ve světě je hojně využíván. Značnou výhodou je také to, že klimatizace hřeje prakticky ihned po spuštění a nepotřebuje tak žádný čas na nahřátí.

 

V této nabídce Klima Lengál naleznete klimatizace s funkcí chlazení i topení.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.